Ucitelj Administrator foruma
Pridružen/-a: 31.03. 2006, 16:24 Prispevkov: 1811 Kraj: Dob pri Domžalah
|
Objavljeno: 24 Maj 2013 22:09 Naslov sporočila: Čudeži vesolja |
|
|
25 čudežev vesolja
O vesolju vemo mnogo več, kot so vedeli naši predniki, a še zmeraj obstajajo osupljiva dejstva, ki so vam morda neznana.
1 Sonce je osrednja zvezda našega planetarnega sistema s premerom 1,392.000 km. Vsako sekundo se v jedru Sonca sprosti energija, ki je enaka energiji 100 milijard atomskih bomb.
2 Prvi objekt v vesolju, ki ga je ustvarila človeška roka, je bil ruski satelit Sputnik (1957).
3 Četudi je Soncu najbližji planet Merkur, njegove temperature dosegajo rekordnih minus 280 stopinj C. Merkur nima atmosferskega tlaka, potrebnega za zadrževanje toplote. Na Veneri, denimo, temperatura seže čez 450 stopinj C, ker ima gosto atmosfero, zato je veliko toplejša od Merkurja, četudi je bolj oddaljena od Sonca.
4 Konec leta 2010 so astronomi odkrili eksoplanet iz ogljika. Zaradi velike gostote planeta znanstveniki domnevajo, da velik del gora in tal na njem tvorijo diamanti.
5 Saturn ni edini planet s "prstani". Tudi Jupiter, Uran in Neptun jih imajo, a veliko manj veličastne.
6 Na Mesecu so jasno vidne sledi obuval, ki so jih za seboj pustili astronavti. Tako bo tudi ostalo, saj na Mesecu ni vetra, ki bi jih zabrisal.
7 Leta 2006 so astronomi spremenili definicijo planeta. Zaradi tega Pluton ni več planet, kakor smo se učili v šoli. Tako je zato, ker je njegova masa premajhna. Astronomi so oblikovali še dve kategoriji nebesnih teles: pritlikave planete, katerih prototip je Pluton, in "majhna telesa sončnega sistema, med katere spadajo vsa nebesna telesa, ki krožijo okrog Sonca ter niso ne planeti in ne pritlikavi planeti".
8 Zaradi šibke gravitacije bi oseba, ki tehta na Zemlji 100 kg, na Marsu tehtala samo 38 kg.
9 Meteoriti so kamniti ali kovinski deli snovi, ki padejo na zemeljsko površje iz vesolja. Povprečen meteorit pade na Zemljo s hitrostjo do 70 km/s, a zaradi trenja se "upočasni" na hitrost 10 km/h, zato večina meteoritov pade na površje brez eksplozij ali kraterjev. A to ne velja za meteorite, ki tehtajo več sto ton. Ti se le malo upočasnijo in lahko povzročijo na Zemlji katastrofalno škodo.
10 Ko gledate v zvezdno nebo, gledate pravzaprav v preteklost. Zakaj? Ker svetloba, ki jo takrat vidite, pripotuje do nas od oddaljenih galaksij in zvezd. Zvezdna svetloba potrebuje stotine, tisoče, pa celo milijone let, da prispe do nas. Ko se ozrete v vesolje, ga ne vidite takšnega, kot je danes, ampak takšno, kakršno je bilo v preteklosti. Galaksijo Andromedo, na primer, prvo "sosedo" Mlečne ceste, vidimo takšno, kot je bila pred 2,5 milijona leti.
11 Zemlja je edini planet v našem osončju, ki ni dobil imena po katerem izmed mitoloških bogov in boginj.
12 Venera je edini planet, ki se vrti v smeri urnega kazalca.
13 Vse planete našega sončnega sistema bi lahko "pospravili" v notranjost Jupitra. Njegov premer znaša 142.984 km.
14 Mlečna cesta je spiralna galaksija, v kateri je Zemlja samo eden izmed planetov, v celotni naši galaksiji je od 200 do 400 milijard zvezd.
15 Najmanjše galaksije so tako imenovane "pritlikavke" s približno 100 tisoč zvezdami, medtem ko je v največjih kakšnih 3000 milijard zvezd.
16 Saturn ima manjšo gostoto kot voda. Če bi ga lahko vrgli v vodo, bi plaval na njej.
17 Ljudje smo v resnici "narejeni" iz zvezd. Prav vsi kemijski elementi, ki se nahajajo v našem telesu, izvirajo iz zvezd, med njimi so kalcij, ogljik, vodik, dušik, kisik in še približno 60 drugih osnovnih elementov.
18 Če ga primerjamo z drugimi zvezdami, je naše Sonce relativno majhno in je tudi klasificirano kot pritlikavka G2. Vseeno pa ta "naša" zvezda ni tako majhna, saj bi vanjo spravili kar milijon Zemelj.
19 Naš planet je star kakšnih 4,54 milijarde let (+/-0,02 milijarde let).
20 Na Veneri je en dan daljši od enega leta na Zemlji.
21 Vse zvezde, galaksije in črne luknje v vesolju tvorijo samo približno 5 odstotkov mase vesolja. Drugih 95 odstotkov vesolja se sestoji iz nečesa, kar imenujemo "temna snov" in za katero še vedno ne vemo, kaj v resnici je.
22 Ste se kdaj vprašali, zakaj je Mesec videti veliko večji na horizontu? Ne, to ni zato, ker bi vam bil takrat toliko bližje. To je zgolj privid, optična iluzija, imenovana tudi Mesečev privid.
23 Če se dva kovinska objekta v vesolju dotakneta, se medsebojno povežeta. Medtem ko je za običajno "varjenje" potrebna visoka temperatura, ju v tem primeru zvari vakuum. Kovinski predmeti, ki jih izstrelimo z Zemlje v vesolje, imajo na površini sloj oksidirane kovine, ki preprečuje to "hladno vez".
24 V poznih petdesetih letih prejšnjega stoletja so se ZDA odločile, da bi na Mesec izstrelile atomsko bombo. Tajni projekt je znan pod imenom A119. S to potezo so želele pokazati svojo moč v času hladne vojne. Hkrati naj bi bil to odgovor Sovjetski zvezi, potem ko je ta v vesolje izstrelila satelit Sputnik. Nuklearna naprava bi bila lansirana z vesoljskega plovila in bi povzročila eksplozijo, ki bi bila dobro vidna tudi z Zemlje. ZDA so projekt ustavile iz varnostnih razlogov. NASA se je zbala, da bi z radioaktivnim materialom onesnažila vesolje, še večji strah pa je povzročala možnost, da bi bomba prehitro eksplodirala. Projekt je bil uradno zaključen leta 1959.
25 Znanstveniki so ugotovili, da se Mesec vsako leto oddalji od Zemlje za 3,8 cm. Posledica: Zemljina rotacija se upočasni za približno 0,002 sekunde na dan. Kar pomeni, da bo čez sto let dan daljši za 2 milisekundi.
|
|