Ucitelj Administrator foruma
Pridružen/-a: 31.03. 2006, 16:24 Prispevkov: 1812 Kraj: Dob pri Domžalah
|
Objavljeno: 20 Feb 2013 22:37 Naslov sporočila: Kralj, najpomembnejša figura na šahovnici |
|
|
Kralj v SSKJ :
králj -a m (á) 1. v nekaterih državah vladar: angleški, švedski kralj; kralj s svojimi dvorjani; živi kot kralj / v pravljicah bil je kralj, ki je imel tri sinove / sončni kralj Ludvik XIV.; kralj Matjaž pravljična oseba, ki predstavlja pravičnega, dobrega vladarja 2. ekspr., navadno s prilastkom kdor je zaradi določenih sposobnosti najpomembnejši v svojem okolju: kralj francoske poezije / kralj vseh lažnivcev / kralj ptičev orel; kralj živali lev // zlasti v zahodnih deželah kdor ima monopol v proizvodnji česa, v trgovini: avtomobilski, petrolejski kralj; bančni kralj; kralj jekla 3. igralna karta s figuro moškega s krono: pikov, srčni kralj 4. šah. najvažnejša šahovska figura: napasti nasprotnikovega kralja ● star. služiti kralju biti pri vojakih; preg. med slepimi je enooki kralj med nesposobnimi, nepomembnimi ljudmi se lahko uveljavi tudi človek z majhnimi sposobnostmi ◊ igr. kralj kegelj, ki stoji sredi med drugimi keglji; rel. (sveti) trije kralji trije možje, ki so prišli obdarovat novorojenega Kristusa; praznik v spomin na ta dogodek 6. januarja ♪
O kralju (K) : http://sl.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ahovska_pravila#Pravila_kralja
Zanimivo o šahu - http://www.akropola.org/zanimivosti/zanimivost.aspx?id=46
Kralju ni mogoče dodeliti vrednosti glede na druge šahovske figure, saj ga ni mogoče zamenjati in je od njega odvisna celotna igra.
V tem smislu je njegova vrednost neskončna.
RAZVOJ ŠAHOVSKIH IDEJ
Stara doba šaha:
Dokazano je, da so v Indiji v 7. st. n.š. že poznali šah, kar je razvidno iz pesnitve kralju Sriharšu (618-650), ki je slovel po svoji miroljubnosti. Šahovska deska se je imenovala Aštapada (8 vrstna), vojska na njej pa je bila Čaturanga (šahovske figure). Močne domneve obstajajo, da so šah izumili konec 6. st. n. š. V Indiji.
Senzacionalna najdba figuric v grobu rimskega vojaka, ki so zelo podobne šahovskim iz 1. ali 2. st. n. dobe pa postavlja tezo o nastanku šaha v Indiji pod vprašaj.
Arabski šatrandž:
Ko so Arabci leta 642. osvojili Perzijo, so se srečali s čatrangom, igro, ki so jo prevezeli od Perzijcev in so jo v arabščini poimenovali šatrandž, ki je v začetku 8. st. doživel velik razvoj in razcvet. Že takrat so imeli takšne mojstre, ki so šatrandž igrali na slepo, še večji razcvet pa igra doseže v 9. in 10. stoletju. Iz tega obdobja datirajo prvi rokopisi z zapisi celih partij in zelo zanimivimi pozicijami. Cilj igre ni bil mat ampak zajetje nasprotnega kralja, kar je pomenilo zmago, če je nasprotni kralj ostal brez vojske, sam na šahovnici. Lahko je vmes prišlo tudi do matiranja, a sam mat ni bil odločilnega pomena. Tudi s patom nasprotnikovega kralja se je dalo dobiti partijo.
In še šahovski učitelj: http://postimage.org/image/pzh758k31/
In še chess king : http://chess-king.com/
Za kratek čas : http://www.icp-si.eu/sparing.php?tip=0
Mat s kmetom :
|
|