Rad imam slovo Seznam forumov
Prijava Registriraj se Pogosta vprašanja Seznam članov Išči Rad imam slovo Seznam forumov




Občutek krivde

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Rad imam slovo Seznam forumov » Učimo se za življenje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Ucitelj
Administrator foruma


Pridružen/-a: 31.03. 2006, 16:24
Prispevkov: 1812
Kraj: Dob pri Domžalah

PrispevekObjavljeno: 17 Jul 2007 13:54    Naslov sporočila: Občutek krivde Odgovori s citatom

Very Happy
Lažje zadihajte brez občutka krivde

Ona, tor., 17.07.2007

Kot otroci smo se naučili družbenih norm z različnimi oblikami učenja. Prepoznavanje pozitivnega vedenja nam ni delalo posebnih preglavic, pri negativnem pa je običajno sledila kazen, kar nam je dajalo občutek krivde. Ta vsekakor pripomore, da se zavedamo, kdaj gredo stvari narobe, vendar se nekje vmes pojavijo težave s pripisovanjem krivde, predvsem sebi. Se obtožujete za vsako storjeno napako, najbolj v partnerskem odnosu? Dvanajst korakov vam bo pomagalo takšno ravnanje spremeniti in lažje zadihati.
1. Prevzemite odgovornost, ne krivde
Negativno in nekonstruktivno je prevzemati krivdo za težave ljudi okoli vas, predvsem tistih, ki vam veliko pomenijo. S takim ravnanjem jim bolj ko ne dajete potuho in preprečujete, da bi se posameznik sam spoprijel s svojim problemom in prevzel odgovornost zanj. To predvsem pomeni zavedati se, da bi bila lahko določena stvar opravljena bolje. Obenem je odlično svarilo, kako se temu izogniti ob novih problemih. Ob takem ravnanju se boste počutili veliko bolje.
2. Prepoznajte opozorilne znake
Vas pogosto boli trebuh, ste depresivni, se počutite manjvredne ali pa vam v glavi odzvanja stavek: Vse je moja krivda? Če boste hitro znali prepoznati opozorilne znake in pravilno ukrepali, se boste zlahka sposobni nadzorovati, kar pomeni, da ste na dobri poti.
3. Spoprimite se z obtoževalcem
Obtožbe pogosto priletijo od oseb, ki imajo posebno vlogo v našem življenju oziroma nam nekaj pomenijo. Ob njihovem vedenju se moramo zavedati, da so se znašle v neprijetnem položaju ali imajo problem. S prelaganjem krivde na druge se mu poskušajo elegantno izogniti. Ne dovolite, da vsa bremena vaših najbližjih pristanejo na vaših ramenih. Opozorite jih na dejstva in jim ponudite pomoč.
4. Ne živite po merilih drugih
Krivda se pogosto pojavi, kadar se ne strinjamo z drugimi ljudmi in predvsem poskušamo pridno upoštevati njihova mnenja. Začnite se ozirati zgolj nase in na svoje mnenje. Verjemite vase in v svoje delo. Če boste prepričani o svojem prav, ni razloga, da bi naredili kar koli narobe. To, kar mislijo drugi, naj bo njihova stvar in ne vaša.
5. Opravičite se le, ko se je treba
Z opravičevanjem ni prav nič narobe, vendar pa ponavljajoča se beseda »oprostite« za vse stvari ne pomeni nič dobrega. Načeta bo vaša samozavest pa tudi samoobtoževanje ne bo izginilo. Še slabše, tudi drugim boste pokazali, da ste spet vi glavni krivec za nastale razmere. Torej, opravičite se le, ko ste popolnoma prepričani, da ste naredili nekaj hudo narobe.
6. Ne obremenjujte se s popolnostjo
Dejstvo je, da ne moremo imeti popolne hiše, biti popolni starši svojih otrok, vedno vse opraviti najbolje, poleg vsega tega pa imeti energijo za zabavo ali biti na voljo vsem ob vsakem trenutku. Ne pričakujte preveč od sebe. Postavite si realne standarde, ki so v vaših zmožnostih in sposobnostih. Tako bo cilj dosežen večkrat in preplavili vas bodo občutki samozavesti.
7. Pomembno je samospoštovanje
Veliko lažje bo, če boste verjeli vase. Sprijaznite se s tem, kar ste, in bodite prepričani, da ste najboljši. Verjemite, da vse naloge opravite dobro in kakovostno. Samozavestnejši boste odpornejši, lažje se boste spoprijemali s težavami pa tudi ljudje vas ne bodo izkoriščali, temveč cenili. Vendar ne pozabite v vsako stvar vložiti največ truda.
8. Ne bodite človek za vse
Vaš šef zahteva, da delate dlje? Morate po otroke v šolo? Poleg tega vas kliče še prijatelj, ki nujno potrebuje vašo pomoč? Kaj se zgodi, ko naenkrat vsi računajo na vas in potrebujejo vašo pomoč? Dejstvo je, da ste samo človek in da ne morete biti na več krajih naenkrat. Občutek krivde se pogosto pojavi zaradi želje pomagati in biti na voljo vsem, ko vas potrebujejo. Postavite svoje potrebe na prvo mesto. Razporedite si obveznosti ali prosite za pomoč. Predvsem za vas bo tako veliko lažje pa tudi drugi bodo zadovoljni, ko jim boste ponudili vso svojo pozornost.
9. Obrnite se na strokovnjake
Mogoče je samoobtoževanje za vas prevelik problem in ga nikakor ne morete opustiti. Je kljub vašemu trudu in prizadevanju vpliv ljudi, zaradi katerih se obtožujete, premočen? Vse to kaže na resne težave, ki jih boste sami zelo težko rešili. Poiščite strokovno pomoč, naj vas ne bo sram. Tako boste veliko lažje dosegli svoj cilj, ki ga že toliko časa zaman poskušate doseči.
10. Naučite se reči »ne«
Verjetno je največji sprožilec krivde ravno odgovor »ne«. Obiščete svojo mamo vedno, ko vas prosi? Kljub neprimernemu trenutku? Svojemu partnerju ustrežete v vseh željah, čeprav ste povsem brez energije in bi takrat počeli povsem druge stvari? Naučite se reči »ne« in se tako osvobodite samoobtoževanja. Premislite, preden odgovorite. Ste res sposobni tega, za kar vas prosijo? Poskusite najti dober razlog, zakaj »ne«, in zagotovo vas bo razumel prav vsak.
11. Naučite se zagovarjati
Zagovarjati sebe še zdaleč ne pomeni biti trmast, uporen ali celo agresiven. Zagovarjanje nas nauči, kako se sporazumeti z drugimi tako, da se vi sami in tudi tista druga oseba počutite dobro in predvsem brez krivde. Glavna ideja zagovarjanja sebe je, kako ločiti med odgovornostjo in krivdo, kako dobro analizirati okoliščine brez samoobtoževanja ter kako se odločno, a spoštljivo spopasti z ljudmi, ki nas poskušajo okriviti nečesa. Preberite kakšno knjigo ali pa se postavite kar pred domače ogledalo. Tako bodo stvari lažje stekle.
12. Ne prevzemajte vloge mirovnika
Obtoževanje pogosto vodi v prepir. Najlažje se je strinjati, da smo za vse krivi sami. Tako človek občuti podporo in si ustvari predstavo, da ravna pravilno. Seveda obstajajo še druge, veliko boljše možnosti. Prisluhnite tistemu, ki vas obtožuje. Počakajte, da se njegova jeza umiri. Ko je znova zmožen prisluhniti tudi drugim mnenjem, izrazite svoj pogled na kritično zadevo. Povejte dejstva, ki mu bodo dala misliti.
M. G.


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Ucitelj Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Rad imam slovo Seznam forumov » Učimo se za življenje Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001- 2004 phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Styles Database