Ucitelj Administrator foruma
Pridružen/-a: 31.03. 2006, 16:24 Prispevkov: 1812 Kraj: Dob pri Domžalah
|
Objavljeno: 23 Jul 2012 12:40 Naslov sporočila: Tudi številke imajo smisel |
|
|
Nedelo,
22.07.2012 00:00:00
Tudi številke imajo smisel
Nejc Čeplak, dijak: Slovenec z najboljšim spominom zaljubljen v kemijo, matematiko in fiziko
Lani se je Nejc Čeplak prvič prijavil na odprto državno prvenstvo v pomnjenju in dosegel drugo mesto, letos pa je uradno postal Slovenec z najboljšim spominom. Državni prvak 4. državnega prvenstva v pomnjenju Memoriada 2012, na katerem je tekmovalo sedem udeležencev in ki poteka v organizaciji Izobraževalno razvojnega zavoda Univerzum Minerva v sodelovanju z Nacionalnim svetom miselnih športov Slovenije, še na dan tekmovanja ni bil prepričan, če se bo prvenstva udeležil, a se je nekaj minut pred iztekom prijav vendarle odločil za sodelovanje – in zmagal.
»Verjetno sem imel na tekmovanju največ sreče in zato postal državni prvak,« skromno pove dijak II. gimnazije Maribor, ko se srečava v središču štajerske prestolnice. »Še dan pred letošnjim tekmovanjem sem se s prijatelji zabaval na Lentu in s sošolcem sva se krepko po polnoči po telefonu pogovarjala, ali sploh ima smisel iti na tekmovanje, saj se na preverjanje miselnih procesov nisva pripravila,« pove. Naslednji dan se zaradi zgodnje ure vstajanja tekmovanja ni imel namena udeležiti, a sošolec, s katerim sta se prvenstva udeležila že lani, ga je poklical po telefonu in mu povedal, da se dogodek začne nekoliko pozneje. »Hitro sem se odločil, da bom tudi letos sodeloval, a že pri prvi nalogi, ki smo jo na tekmovanju dobili, so mi po glavi švigale misli – ojoj, treba si bo zapom-niti zelo veliko številk. No ja, pa nič zato, lani je bilo zelo zabavno!«
Deset miselnih disciplin
Po pravilih Svetovne organizacije miselnih športov (World Memory Sports Council) so se tekmovalci pomerili v desetih različnih disciplinah – pomnjenju binarnih števil, naključnih številih, datumih zgodovine in prihodnosti, kombiniranju obrazov in imen, naključnih besedah, abstraktnih slikah, govorjenih številih, desetminutnih kartah, hitrih kartah in polurnih številih. Zadnja naloga je bila menda najtežja. »Tekmovalci smo si morali v pol ure zapomniti čim več naključnih desetiških števil,« pove Nejc in nadaljuje: »V eni vrstici je bilo 40 števil in tekmovalec dobi 40 točk za vsako pravilno napisano vrstico. Pri eni napaki v vrstici dobi le 20 točk, če ima dve napaki ali več pa ne dobi niti točke.« Sogovornik, ki je v petek praznoval 18. rojstni dan, je prepričan, da je ključno vlogo na tokratnem tekmovanju odigrala sreča. »Veste, tudi pri številkah človek mora imeti nekaj sreče. Jaz sem jo imel in zapomniti sem si moral maso številk, ki so se mi nekako zdele logično povezane med sabo. Vsaki številki skušam vedno dati smisel, zato si jih verjetno tudi lažje zapomnim. Uporabljam simetrije in števila uvrščam v manjše skupine ter si jih slikovno predstavljam in jih povezujem med sabo.«
Brez priprav do naslova prvaka
Simpatični sogovornik priznava, da so mu pri urjenju spomina v veliko pomoč šolske naloge in učenje za šolska preverjanja znanja. Pravi, da se najlažje uči zvečer in ponoči, saj je takrat najmanj zunanjih šumov, ki bi ga zmotili. »Organizator iz Nemčije mi je lani rekel, da sem zelo perspektiven, saj sem na tekmovanju dosegel odličen rezultat brez kakršnihkoli priprav. Dal sem si nalogo, da se bom letos vsaj deset dni pred prvenstvom pripravljal na tekmovanje in izpopolnjeval tehnike pomnjenja. Verjeli ali ne, zmanjkalo mi je časa za priprave, zato sem se dogodka znova udeležil bolj za zabavo!« Človek mora biti na tovrstnih tekmovanjih izjemno skoncentriran in Nejc je bil po šestih urah na tekmovanju povsem izčrpan. Pravi, da je prvo pravilo pri reševanju nalog predvsem simpatija, ki jo tekmovalec mora imeti do številk. »Če človeku na tovrstnem tekmovanju številke niso všeč, se mu lahko dobesedno zmeša, saj si mora zapomniti preveč podatkov. Jaz imam številke rad.«
Najboljši na več področjih
Odličnjak, ki je junija končal tretji letnik in bo prihodnje leto opravljal mednarodno maturo, je navdušenec šolskih predmetov, ki so povezani z logiko. »Najraje imam matematiko, kemijo in fiziko, saj je učno snov mogoče smiselno povezovati.« Včeraj je odpotoval v Washington na 44. olimpijado kemije, kjer se bo pomeril z najbolj nadarjenimi dijaki vsega sveta v znanju kemije. Gimnazijec ima rad šport in zabavo, v šoli pa, kot pravi, včasih tudi kakšno ušpiči. »Devet let sem treniral badminton in dosegel visoke rezultate, toda letos sem se odločil, da bo šport le še moj hobi. Rad poslušam glasbo in gledam filme. S sošolci pogosto igramo tudi karte. Morda mi je prav poznavanje igre remi ali pokra delno pomagalo pri asociacijah pomnjenja paketov igralnih kart na tem tekmovanju.«
V trgovino še vedno s spiskom
Čeprav nekateri strokovnjaki opozarjajo, da so možgani kot mišica, ki jo je treba ves čas trenirati, pa zagotovo niste edini, če si ne zapomnite telefonskih številk ali imen novih znancev. Tudi državni prvak si pri pomnjenju telefonskih številk pomaga z mobilnim telefonom, v trgovino pa odide s spiskom. »Človek mora biti pri pomnjenju zelo skoncentriran, kar je v vsakodnevnem življenju težko, saj je veliko zunanjih dejavnikov, ki ga zmotijo. Različni tehnični pripomočki so nas nekoliko razvadili in tudi sam jih vsak dan uporabljam, da si zapomnim telefonske številke. Podobno je pri nakupih ali pomnjenju imen ljudi. Če me človek, ki ga srečam, impresionira, je markanten in ima lastnosti, ki me pritegnejo, si lažje zapomnim njegovo ime.«
Memoriada
Na letošnjem tekmovanju so nastopile različne generacije tekmovalcev. Najstarejši je bil star 37 let. Tekmovanje je zanimivo za dijake in študente, vedno bolj pa se za tekmovanje zanimajo tudi starejši udeleženci, ki pa še niso zbrali dovolj poguma, da bi se pridružili. Vsa tekmovanja v pomnjenju se izvajajo pod okriljem Svetovnega sveta miselnih športov (WMSC), ki je organizator svetovnih prvenstev. Državna in regionalna tekmovanja potekajo v Veliki Britaniji, Nemčiji, Franciji, ZDA, na Poljskem, v Avstraliji, Južni Ameriki, na Kitajskem, v Indiji in pri nas, decembra pa se bodo najboljši pomerili na svetovnem prvenstvu v Londonu. Slovenski predstavnik Nejc Čeplak se še ni odločil, ali se bo tekmovanja udeležil, saj, kot pravi, čuti veliko odgovornost zastopati Slovenijo na tako velikem tekmovanju, to pa bo tudi čas, ko se bo intenzivno pripravljal na maturo, ki jo želi čim bolje opraviti.
|
|